Вентилатори - описание

Вентилаторите се срещат както като самостоятелни уреди, служещи за разхлаждане през летните месеци, така и като компоненти от сложни климатични системи. Използването на вентилатор през лятото паралелно с климатик ни позволява да увеличим градусите на термостата на климатика без чувствително да променяме комфорта в помещението. По този начин благодарение на вентилатора може да се намали изразходваната от климатика електроенергия до 30%.

Като домакински уред вентилаторът може да бъде както настолен или подов снабден със съответната стойка, така и таванен тип. Употребата на вентилаторите за подобряване комфорта в домакинствата датира от преди повече от 100 години. Висящите таванни вентилатори се произвеждат както като част от осветителни тела, така и като самостоятелни устройства. Управлението на висящите вентилатори може да се осъществява или от ключа за осветлението или от ключ с шнур прикачен към самия вентилатор.

Съществени изисквания към всеки вентилатор са ниското ниво на шум и високата му ефективност (количеството въздух преминаващо през него за единица време). За добрата ефективност на вентилатора от значение е диаметъра на перката му както и формата, броя и големината на нейните елементи.

Освен за охлаждане, вентилаторите се използват и за отопление като комбинация с нагревателен елемент или уред за значително подобряване на ефективността му като спомагат за по-доброто разпространение на топлия въздух из цялото помещение. От друга страна таванните вентилатори предвижват топлия въздух от горната част на помещението.
В сравнение със старите си предшественици, съвременните вентилатори са претърпели редица подобрения като по-икономични и надеждни електромотори, здрави материали и устойчиви покрития. Не са за пренебрегване и подобренията във функционалността и управлението на вентилаторите. Електрическата консумация на вентилаторите е незначително ниска в сравнение с тази на климатиците.