Избор на климатик преди жегите

Лятото наближава,  макар променливо,   времето всеки ден става по-топло. За всеки, разбиращ  малко от пазарна политика,  е ясно, че когато търсенето на някакъв продукт  нарасне, то цената му също се повишава..

И у нас е така - идва Великден – цената на яйцата отива нагоре. Идва Гергьовден – цената на агнешкото месо става два пъти по-висока. Идва Коледа – цените на всякакъв вид стоки за трапезата  стават звездни. Явно всичко е в синхрон с настъпващите празници. Но въпреки това българинът все още не е придобил навика, да се снабдява с необходимите му стоки преди активния сезон и тяхното увеличение.

И тъй като все още  магазините за техника не са на лятна вълна, т.е. времето, когато бягството от жегата е най-актуално, ако сте решили да осигурите комфорт в жилището си през топлия сезон, то сега е времето. Става дума да снабдите жилището си с климатик. И тъй като купуването на всяка техника е дългосрочна инвестиция трябва да се знаят наколко основни неща при подбора й.

Как да изберете
При избора на климатик най-напред трябва да се знае обема на помещението. Един апартамент от около 50 кв.м има обем долу-горе 145 куб. м. и поне две стаи  Отивайки в магазина, обърнете внимание на  продавача за това, защото често клиенти са си тръгват с климатик който е за обема на  целия апартамент, което разбира се е добре дошло за търговците – цената е по-висока.  След тази консултация се обърнете към продавача със следните въпроси:

1. Климатикът инверторен ли е?
Инверторните климатици са с компресори, които се управляват електронно и  променят работните си обороти, а оттам и мощността си. Това означава, че те могат да се контролират  в зависимост от необходимостта във  един  всеки момент. При неинвертроните (on-off)  модели агрегатът  работи на пълна мощност и при достигане на зададената температура се изключва. Предимствата на инверторните модели е в по-ниския разход на  ел. енергия и по-високата ефективност в режим отопление. Разбира се цената на такъв тип климатик е по-висока, но за сметка на това възвращаемостта на вложените средства е много по-кратка.

2. Какъв е коефициентът на преобразуване на климатика (ЕЕR в режим на охлаждане и СОР в режим на отопление)?

Този коефицент представлява отношението между количеството отдадена мощност измерена във ватове и мощността консумирана от мрежата. При добрите климатици не би трябвало да бъде по-малък от 3,20 (EER) и 3,60 (COP). За климатици от най-добрия ефективен клас можете да кандидатствате по програмата REECL за възтановяване на 20% от похарчените средства.

3. Какво е нивото на  шума?
Един от най-големите проблеми, който може да ви създаде т климатика  е нивото на шума. Ето защо, не забраявйте да погледнете този показател. Качествените климатици създават шум не по-голям от 30dB.
Задаването на горните въпроси, разбира се не са гаранция, че ще получите най-доброто и че няма да ви излъжат, но поне намалявате  шансовете на некоректните търговци.

Специално внимание на монтажа
 В повечето случай отклоненията от заводските параметри на климатиците се получават от некачествен монтаж. Така дори и най-добрата машина може да работи по-лошо от друга такава, въпреки че е проектирана с по-ниско ниво на енергийна ефективност.
Ако пък сте решили да си закупите охладителна инсталация на старо, обърнете внимание апаратът да е с оригиналното дистанционно управление."Универсалните" дистанционни, често пъти се оказват потребни единствено за включване и изключване на машината.
След като знаете тази основна потребителска информация и сте отделили необходимите пари може да се отправите към магазините предлагащи подобна техника. Към момента на пазара се предлагат климатици чиито произход е твърде разнообразен, но в това отношение най-добри си остават  японцските.

Може и втора употреба
Разбира се има и добри климатици на по-ниски цени, които също биха могли да осигурят комфорта в жилището ви през топлите дни. Ако пък нямате възможност за нова машина, може да се сдобиете климатик втора ръка за по-малко от 500 лева.
Трябва да си дадете сметка че рискувате да попаднете и на лош климатик. За това разгледайте  внимателно гаранционните уловия

И ако има подходящо време за закупуването на охладителна инсталация, то това е ранната пролет. Не се притеснявайте ако в магазините за техника ви гледат странно когато поискате да си купите климатик – просто там климатици се продават едва когато стане топло. Освен това сега е възможно да има и намаление. Тоест: ако имате заделени пари и сте се отказали да седите изпотени пред вентилатора през лятото и можете да отделите 1 час от почвните дни – купете си климатик. И не забравяйте трите въпроса...