Отопление - принципи

Отоплението под една или друга форма присъства във всяко домакинство през студените месеци. Енергийните източници и методи за отопление са най-различни – твърдо или течно гориво, газ, електричество, слънчеви колектори и т.н. Ефективността и икономичността на различните видове отопление е различна и донякъде зависи и от конкретното приложение и масовост на ползване.

За постигане на ефективно отопление е необходима добра топлоизолация на жилището с оглед намаляване на топлинните загуби от отдадена навън топлина. Загуби се реализират и при недобре уплътнени прозорци и честото отваряне на врати.

Неоспоримо правило е, че колкото по-високи температури се поддържат у дома в зимните месеци, толкова повече са и разходите за отопление. Не е необходимо да поддържате тропически температури в стаята. Изберете оптимална температура, при която се чувствате комфортно в леки и удобни зимни дрехи. Нощно време докато сте под топлите завивки може да намалите отоплението с няколко градуса. По груби изчисления всеки понижен градус се равнява на 10% намаление на разходите за отопление.
Установено е, че при отопление с камина около 90% от топлинната енергия излиза през комина, т.е. ефективността на камината е едва 10%. При съвременните модели по един или друг начин този процент е завишен, но като цяло този тип отопление е със сравнително ниска ефективност. Не е за пренебрегване и трудоемката им поддръжка, включваща периодично зареждане и почистване. Въпреки това камините създават незаменим домашен уют и често се предпочитат като вариант за отопление.
Проветряването на помещенията трябва да се извършва периодично, а не постоянно с оглед минимални загуби при отопление. Препоръчва се отварянето на 2-3 прозореца за кратко време няколко пъти на ден отколкото оставянето на постоянно притворен прозорец.

Циркулиращият топъл въздух затопля повече. Една добра идея при отопление с радиатор е да се включи вентилатор на бавно обороти да духа срещу ребрата на радиатора. Така топлия въздух няма да отива директно към тавана, а ще се разпръсква из цялата стая.

Не е тайна че температурата на човешкото тяло е винаги по-висока от тази на помещението през отоплителния сезон. Поради температурната разлика, човек отдава топлина и се явява като един естествен отоплителен уред. Казано с други думи – колкото повече хора в стаята (или в леглото), толкова по топло.

Термопомпата е устройството, което създава благоприятни климатични условия в дома ви. Тя представлява топлообменна климатична система с обратим въздушен поток. Термопомпата използва електричество за обмен на топъл и студен въздух а не за неговото затопляне или охлаждане, откъдето идва и добрата енергийна ефективност на системата. Така през лятото топлия въздух от стаята се пренася към външното тяло, откъдето се връща обратно към вътрешното и се отдава обратно в помещението като същевременно е ефективно охладен благодарение на температурната разлика между въздуха в помещението и този в околната среда. През студените сезони процесите протичат по аналогичен начин, като циркулирайки през системата въздухът се затопля. Термопомпата успешно изпълнява функции на отоплителна и охладителна система откъдето идва и икономическата и ефективност.

Съвременните термопомпи са сравнително по-безшумни и по-мощни от своите недалечни предшественици, като мощността им е достатъчна за затопляне на големи помещения дори и в най-студените зимни дни. Термопомпите са по-ефективни по отношение на енергоспестяване, когато работят в режим на отопление.